Pouze ruce, jehly, nitě a vosk

 

Už jsem se mnohokrát setkala s lidmi, kteří aplikují termín ručně šité na situaci, kde si doma sami usednou k šicímu stroji a na něm si něco ušijí. Okolí pak hlásají že to sami ručně šili. Tento termín také často využívají i firmy ke klamavému jednání se zákazníkem a to bez ohledu na jejich velikost. V tomto článku si objasníme jak se obojky Maxmilián šijí, a jaké jsou zásadní rozdíly mezi strojovým a ručně šitým stehem.

Skutečnost z jakého důvodu nešije více lidí ručně, je prostá. Je to velká časová zátěž oproti strojovému šití. Uspěchaná doba tomu moc nenahrává a tak toto řemeslo postupně takřka vymizelo.

My se rozhodli šít skutečně ručně. Používáme své ruce, různá šídla, nitě, včelí vosk, dřevěného koníka na uchycení spojovaného materiálu a nespočet dalších ručních nástrojů, které nám pomáhají vytvořit steh skutečně profesionální. Pro ruční šití používáme sedlový steh, který se šije 2 jehlami, tudíš máme obě ruce plné práce a bez koníka by jsme nic neušili.

Rozdíl mezi strojovým a ručním stehem

Každému se v životě někdy začal párat steh u oblečení. Pamatujeme si, že když dojde k přetržení, páře se steh velmi rychle. Navíc je dnešním smutným trendem takto vypárané věci spíše vyhazovat než opravovat. Když to shrneme, tak strojově šitý steh je kvalitní pouze do doby než dojde k přetržení nitě. Oproti tomu u ručního sedlového stehu, když dojde k přetržení, steh se vůbec nevypáře. Je tomu tak díky jiné technologii. Ruční šití je prováděno 2 jehlami a 1 kusem předem předměřené a odstřižené délky nitě (tady není horní či spodní odvíjení nitě jako u stroje). Hlavní rozdíl je ve způsobu provázání. Pro snadné pochopení jsem pro Vás připravila jednoduchý obrázek s objasněním.

 

Ruční steh má díky své vzájemné provázanosti nití nespornou výhodu. Když dojde k přetržení nitě, nedochází k rozvolňování nití a ani steh se nevypáře. Nit bude sice narušena, ale bude stále pevně zafixována v usni díky pevnému provázání.

Mezi další klady patří i přidaná hodnota. Snažíme se o skutečně profesionální steh a tak k tomu i přistupujeme. Disponujeme širokým vybavením různých nástrojů, které nám pomáhají posunout naší práci na nejvyšší úroveň. Nejvíce si ale vážíme originality, kterou vkládáme do každého stehu. S každým obojkem tvoříme doslova unikát.