Prodlužte si životnost

Obojky jsou denně vystavovány vysokému zatížení, mezi které patří vystavení přímému slunečnímu záření, teplu, dešti, prachu i mrazu. Abyste nevědomě nezkracovali jejich životnost, doporučujeme se držet našich tipů.

Useň jako materiál vyžaduje péči, funguje podobně jako naše pokožka, jen s tím rozdílem, že už není schopná se sama vyživovat, proto ji musíme vyživovat dodatečně. Pokud ji nebudete vyživovat, začne se vysušovat. A pokud tento varovný symbol opominete, začne useň i praskat. Ale aby se to tak nestalo, zde Vás informujeme jak taková péče o kožené výrobky vypadá.

Nejlepší obranou je důkladná příprava

Životnost usně nejlépe prodloužíme tím, že ji dopředu dostatečně vyživíme a naimpregnujeme, tak, aby odpuzovala vodu a různé nečistoty. Vyhneme se tak spoustě problémům, které by mohly nastat.

Péče o kožené obojky

Useň čistíme dvěma způsoby. Pokud se jedná o povrchovou skvrnu drobného charakteru, stačí místo lokálně čistit vodou navlhčeným a pečlivě vyždímaným bavlněným hadříkem. Vyplácí se zde nespěchat, pokud nechcete povrch odřít. Zastává se tu cenné pravidlo: “ Lepší slabě a dlouho, než hrubě a rychle.“ V případě hlubších, rozsáhlejších znečištění doporučujeme na navlhčený hadřík aplikovat ještě tzv. sedlové mýdlo.

Apelujeme na Vás, nikdy nečistěte useň chemickou cestou (rozpouštědly, běžnými mýdly, jarem a jinými domácími přípravky). Hrozí reálné poškození usně. Můžete si tak i narušit jednolitost a sytost barvy. Povrch by se s jistotou vysušil. Mohly by se objevit trvalé fleky, které by se nedaly nijak odstranit.

Vyživujeme tzv. kondicionéry a krémy, které jsou založené na složení více složek, jakými jsou např. včelí vosk, lanolin, oleje z norka či tuleně. Mají výtečné hydratační vlastnosti, obnoví přirozené vlastnosti usně, dodá jí pružnost a prodlouží tak její původní vitalitu. Obohatí ji o potřebné živiny, a zbaví povrch jemných nečistot. Mají schopnost i částečně impregnovat, ale výsledek není tak spolehlivý dokud na něj nanesete ještě vosk. Kondicionér aplikujeme bavlněným hadříkem, na suchou useň zbavenou nečistot. Nanášíme na useň krouživými pohyby do celé plochy. Poté necháme důkladně proschnout 15 minut.

Impregnujeme zejména vosky. Vybírat doporučujeme čistě přírodní, které obsahují opět vícero složek. Skládají se většinou z včelího, karnaubského vosku a jiných. Přidává se ale i terpentýn. Kvalitními vosky a s patřičnou zkušeností můžete navíc docílit i zrcadlového lesku. Vosk aplikujeme bavlněným hadříkem. Do odloženého plechového víčka od vosku, si připravíme pár kapiček vody. Postup je jednoduchý. Na hadřík si opakovaně aplikujeme vosk s malým množstvím vody z připraveného víčka. Krouživými pohyby lehce vmasírováváme do celé plochy usně. Poté, co je celá plocha ošetřena voskem, necháme vrstvu 30 minut vytuhnout. Až pak můžeme aplikovat další vrstvu. Doporučujeme nanést 2-3 vrstvy.

U správně naimpregnovaného výrobku si můžete sami vyzkoušet test voděodolnosti. Ten provedete tak, že jednoduše nakloníte ošetřenou a naimpregnovanou useň do svislé polohy. Na ní nanesete pár kapek. Pokud je správně naimpregnováno, kapka sjede po usni jak po skle a nestihne se vpít do usně. Doporučujeme však zkoušet test na méně viditelném místě a s mizivým množstvím vody. Pokud by byla useň ošetřená špatně, nebo vůbec, její povrch by se v tom samém místě lehce vyklenul a vznikla by trvalá skvrna.

Doporučený interval

Čištění, netřeba komentovat. Dle potřeby.

Vyživení je vhodné provádět při důkladném ošetření jednou za čtvrt až půl roku, dle stavu obojku. Vše je však o intenzitě využívání. Pokud zvířátko užívá obojek pouze při reprezentování na výstavách, nebo v případě kočiček, které se pohybují jen v domácím prostředí, mohou být kožené výrobky Maxmilián ošetřené jednou ročně.

V případě impregnace – voskování je to jiné. Voskování může být žádané buď pro lesklý efekt, nebo pro vodovzdornost. Tady lze pouze doporučit aplikujte dle potřeby. Velmi záleží na stavu usně i prostředí do kterého se obojek vydává. Obecně lze ale říci, že voskování je častější než vyživování.

Nejčastější hrozby, které mohou useň postihnout a jejich příčiny

Sluneční paprsky – Dlouhé vystavení usně plnému slunečnímu záření, vede ke ztrátě živin, dehydrataci a postupnému vysušování její plochy. Pokud včas neošetříte kondicionérem, hrozí brzké praskání usně.

Voda – Useň nemá ráda vodu, což je v rozporu s její přirozenou vlastností pohlcovat okolní vlhkost. Tady je nutná včasná impregnace která by zabránila promočení. V případě, že dojde k promočení usně, dodržujte následující postup. Suchým hadříkem, nebo papírovým ubrouskem odstraníme vodu z povrchu. Zavěsíme obojek na ramínko a necháme zcela proschnout v suchém prostředí se stabilní pokojovou teplotou.

Useň nedáváme do uzavřeného prostoru, bez přístupu vzduchu. Useň musí dýchat. Pokud jej zavřete např. do igelitového sáčku, vznikla by na usni plíseň.

Nikdy neuspěcháváme schnutí odložením obojku na topení, či foukáním fénem. Výsledkem by bylo radikální vysušení usně, zbavení živin, ztracení pružnosti, ztuhnutí a popraskání.

Mráz – Mráz useň dehydratuje a vysušuje. Je nutné být obezřetný a v případě, že se Vám zdá obojek méně pružný, nebo má vysušený povrch. Doporučujeme neodkladně aplikovat kondicionér či krém.

 

Doporučujeme mít obojků více, které se střídají nejen dle vkusu chovatele, ale vymezit si nějaký do extrémnějších podmínek jako je právě déšť, či dlouhý pobyt v mrazivém prostředí. Ušetříte si tím nejen čas, ale i energii.